Jak si poradit s pojištěním vašeho domu nebo bytu?

29.3.2016Pokud vlastníte byt nebo dům, musíte uvažovat o jeho pojištění. Je pro vás jistotou, že v případě škod dostanete náležitou finanční kompenzaci. Nabízí se hned 3 druhy pojistek, které můžete mít. Jaké to jsou, kdy vás ochrání a kolik vás budou stát?

1. pojištění nemovitosti

Základním typem pojistky je pojištění nemovitosti. To je možné sjednat na všechny druhy budov – tedy na rodinný dům, byt, chalupu i na komerční objekty. Cena pojistky se odvíjí od ceny nemovitosti. Je proto výhodné, když se pojistka po několika letech aktualizuje, protože cena nemovitosti roste nebo klesá.

2. pojištění domácnosti

Pojištění pro domácnosti se naopak vztahuje jen na věci movité. Z pojistky jsou vypláceny škody na věcech, jako je nábytek, elektronika, vybavení koupelny apod. Pojištění se vztahuje také na domácí zvířata a na cennosti a peníze, které máte doma uloženy. Je ale možné ho sjednat jen pro domácnosti, které jsou obývané více než 270 dní v roce. Není možné ho sjednat pro chatu.

3. pojištění majetku

Třetí variantou je pojištění majetku, které je možné vnímat jako kombinaci obou předchozích pojistek. V pojistce jsou zahrnuty věci movité a také nemovité. Co se týče rozsahu, je tedy neobsáhlejší, s tím ale souvisí i jeho vyšší cena.

Cena se stanovuje individuálně

Pojišťovny stanovují ceny pojištění individuálně. U pojištění nemovitosti například ovlivňuje cenu nejen hodnota nemovitosti, ale také místo, kde se nachází. Obecně platí více za pojištění obyvatelé domů v záplavových oblastech a také ve velkých městech. Cena se u pojištění domácnosti obvykle stanovuje na základě velikosti obytné plochy. Někdy se cena stanovuje i na základě odhadu ceny majetku. Všechny typy pojistek pohodlně sjednáte online, zabere vám to jen několik minut.

Kromě těchto pojistek je doporučováno si sjednat ještě pojištění odpovědnosti. To vás ochrání v případě, že někomu způsobíte škodu na zdraví nebo majetku. Více se o významu této pojistky dozvíte zde.


Fotografie - Jak si poradit s pojištěním vašeho domu nebo bytu?