Články & návody


Katalog

 Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

 

KADAŇKA stav s.r.o. - Celková rekonstrukce bytu.

 

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Developer, jenž staví moderní novostavby v Praze.

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

  

SEDMA International s.r.o. - Bezrámová posuvná okna a dveře.

 

Oknoplastik s.r.o. - Výroba a montáž oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Komíny Plachý - Třísložkové (dvoupláštové) nerezové komíny.

Montáž terasy z prken, zvládne téměř každý

Chystáte se, ještě než skončí léto, postavit terasu? A chcete ušetřit? Máte- li v plánu terasu z dřevěných prken nebo wpc, můžete si jí položit sami. Většina výrobců sice doporučuje montáž odbornou, ale pokud dodržíte všechna doporučení, zvládne tuto práci i šikovný kutil. Ušetříte tak velmi podstatnou částku za montáž odbornou firmou.

Plánování

Nejdůležitější je si vše správně naplánovat. Je důležité především myslet na sklon nosné konstrukce terasy, je-li nedostatečný, nedochází k odvodu vody z terasy. Pro zajištění sklonu jsou na trhu k dispozici široké podpůrné profily a podložky pod profily, pomocí kterých dosáhnete toho správného úhlu a nasměrování (směrem od domu apod.).

Poté následuje spočítání potřebného množství kusů prken což je velmi důležité, pokud nechcete jezdit pro terasová prkna víckrát. Následuje výběr vhodného typu podle budoucího zatížení a výběr dekoru. V dnešní době je velká nabídka všech možných dekorů terasových prken. Novinkou jsou wpc terasová prkna, které nepotřebují již žádné další ošetření, neboť jsou s příměsí plastu, měli by i déle vydržet. Oproti tomu dřevěná prkna je důležité zpravidla ošetřit lakem a mají menší životnost.

Při plánování je také dobré upravit správně podkladovou vrstvu, měla by být rovná a zpevněná, ale je možné stavět konstrukci terasy i na nerovném povrchu.

Montáž terasy

Před pokládkou je třeba rozmyslet, jakým směrem půjdou prkna, poté položit napříč podpůrné profily. Je nutné ponechat prostor pro drenáž a dilataci. Důležitý je položit profil i 20–30 cm od okraje terasy, aby se zamezilo zvedání konců prken a následnému zadržování vody.

Poklad se připevňuje ke konstrukci pomocí vrutů. Výškové rozdíly lze vyrovnat pomocí výškově stavitelných patek vkládaných mezi poklad a profily. Rozestup mezi profily je různý, záleží na zvoleném terasovém prknu. Rozmezí je od 40 do 60cm.

Následuje samotná pokládka terasových prken. Je dobré začít pokládku od domu (nebo bazénu). Položí se první prkno, pak následují další. Je důležité ponechat na každé hraně prostor pro dilataci.

Na závěr je dobré použít ukončovací profily, které zabrání písku a jiným nečistotám, aby se dostaly na podklad terasy.

Po skončení terasy je důležité odstranit nečistoty jako je přebytečný materiál či piliny. Nejlepší je použít vysokotlaký čistič, ale je to možné i kartáčem a vodou se saponátem. Nesmí se ale použít abrazivní prostředky.

Máte-li, terasu ze dřevěných prken je důležité ji ošetřit lakem. V opačném případě by docházelo k jejímu vysokému opotřebení a mohli by jí napadnout škůdci. Špatně ošetřená terasa by byly vaše vyhozené peníze.

Dobrou radou na závěr je nepokládat velké věci na čerstvě položenou terasu. Vzhledem k povětrnostním vlivům mění ještě několik týdnů svůj původní odstín, získá „patinu“. Vznikli by vám tak nevzhledné fleky na vaší krásné nové terase.

Fotografie