13.3.2015
Rosení oken je téma, které v posledních letech spolehlivě plní řadu diskusních platforem. Opakuje se řada otázek, stejně jako některé nepřesné informace. Jak to tedy s rosením plastových oken je? Bez diskuse je první fakt, že je rosení problém, který je nutné řešit.
Rozhodně se vyplatí dbát o správnou vlhkost vzduchu v interiérech. Nezapomeňte, že během života člověk stráví přibližně 90 % svého času uvnitř budov, a proto velmi záleží na kvalitě vzduchu, který v nich dýchá. Co všechno tedy rosení oken ovlivňuje a jak mu můžeme zabránit? Důležité je hned zpočátku upozornit, že rosení skel a rámů není způsobenou žádnou vadou okna. Naopak k němu přispívá, když okna dokonale těsní. Jedině rosení okna v mezi skelním prostoru znamená skutečnou závadu, kterou musíme reklamovat. Okna se rosí ve chvíli, kdy se v ovzduší plně nasyceném vodními parami sníží teplota. Čím vyšší je totiž teplota vzduchu, tím více vlhkosti se v něm udrží. Tuto kondenzaci vodních par můžeme minimalizovat, pokud budeme přiměřeně k interiérové teplotě větrat tak, aby vlhkost nedosáhla kritické hodnoty, protože vpuštěním chladného venkovního vzduchu do interiéru vždy vlhkost vzduchu snížíme.
Sražená voda na okně působí neesteticky, a když stéká, ničí rámy dřevěných oken, zeď pod plastovým oknem i podlahu. Plastová okna jsou sice odolnější a voda jim nevadí, ale ostatním povrchům v místnosti voda nesvědčí, a co je důležitější, v sázce je naše zdraví. Vysoká vlhkost vzduchu totiž není v souladu s hygienickými normami a v krajním případě může vést k hnilobným procesům a růstu plísní. Ať si vyberete okno s vyšší stavební hloubkou, vždy se vám, pokud nebudete dodržovat pravidelné větrání, budou plastová okna v menší či větší míře rosit.
K rosení můžou přispívat i další doplňky okna – například vnitřní žaluzie omezují proudění vzduchu po skle okna, a tak je za chladných dní raději vytáhneme. Příliš přesahující parapety zase zabraňují stoupání ohřátého vzduchu, a stejně tak závěsy zakrývající topení brání cirkulaci vzduchu v místnosti. Máme-li v místnosti podlahové topení, snažíme se pod okna neumisťovat žádné překážky, které by bránily sálání tepla směrem k oknům.
Ideální je, když pravidelně (vícekrát za den) a všechny místnosti důkladně vyvětráme plným otevřením plastového okna na dobu maximálně 3-5 minut. Na krátké a intenzivní větrání dbáme hlavně v zimním období, aby byly tepelné ztráty co nejmenší. Větrání má význam i pro výměnu vydýchaného vzduchu s vysokým obsahem oxidu uhličitého za čerstvý vzduch zásobený kyslíkem.
Autor: PVC OKNA s.r.o., Ostrava
![]() |