Rosení není vada oken

13.3.2015Rosení oken je téma, které v posledních letech spolehlivě plní řadu diskusních platforem. Opakuje se řada otázek, stejně jako některé nepřesné informace. Jak to tedy s rosením plastových oken je? Bez diskuse je první fakt, že je rosení problém, který je nutné řešit.

Rozhodně se vyplatí dbát o správnou vlhkost vzduchu v interiérech. Nezapomeňte, že během života člověk stráví přibližně 90 % svého času uvnitř budov, a proto velmi záleží na kvalitě vzduchu, který v nich dýchá. Co všechno tedy rosení oken ovlivňuje a jak mu můžeme zabránit? Důležité je hned zpočátku upozornit, že rosení skel a rámů není způsobenou žádnou vadou okna. Naopak k němu přispívá, když okna dokonale těsní. Jedině rosení okna v mezi skelním prostoru znamená skutečnou závadu, kterou musíme reklamovat. Okna se rosí ve chvíli, kdy se v ovzduší plně nasyceném vodními parami sníží teplota. Čím vyšší je totiž teplota vzduchu, tím více vlhkosti se v něm udrží. Tuto kondenzaci vodních par můžeme minimalizovat, pokud budeme přiměřeně k interiérové teplotě větrat tak, aby vlhkost nedosáhla kritické hodnoty, protože vpuštěním chladného venkovního vzduchu do interiéru vždy vlhkost vzduchu snížíme.

Co by nás na okně mělo zajímat

Sražená voda na okně působí neesteticky, a když stéká, ničí rámy dřevěných oken, zeď pod plastovým oknem i podlahu. Plastová okna jsou sice odolnější a voda jim nevadí, ale ostatním povrchům v místnosti voda nesvědčí, a co je důležitější, v sázce je naše zdraví. Vysoká vlhkost vzduchu totiž není v souladu s hygienickými normami a v krajním případě může vést k hnilobným procesům a růstu plísní. Ať si vyberete okno s vyšší stavební hloubkou, vždy se vám, pokud nebudete dodržovat pravidelné větrání, budou plastová okna v menší či větší míře rosit.

Co rosení oken ovlivňuje?

K rosení můžou přispívat i další doplňky okna – například vnitřní žaluzie omezují proudění vzduchu po skle okna, a tak je za chladných dní raději vytáhneme. Příliš přesahující parapety zase zabraňují stoupání ohřátého vzduchu, a stejně tak závěsy zakrývající topení brání cirkulaci vzduchu v místnosti. Máme-li v místnosti podlahové topení, snažíme se pod okna neumisťovat žádné překážky, které by bránily sálání tepla směrem k oknům.

Nesmíme zapomínat větrat

Ideální je, když pravidelně (vícekrát za den) a všechny místnosti důkladně vyvětráme plným otevřením plastového okna na dobu maximálně 3-5 minut. Na krátké a intenzivní větrání dbáme hlavně v zimním období, aby byly tepelné ztráty co nejmenší. Větrání má význam i pro výměnu vydýchaného vzduchu s vysokým obsahem oxidu uhličitého za čerstvý vzduch zásobený kyslíkem.

Autor: PVC OKNA s.r.o., Ostrava


Fotografie - Rosení není vada oken