Veletrh FOR ARCH 2014

6.10.2014Ve dnech 16.9 – 20.9 probíhal v Praze veletrh FOR ARCH spolu se souběžnými veletrhy FOR THERM, FOR WOOD, BAZÉNY, SAUNY & SPA a FOR WASTE & WATER. Tento veletrh patří k největším stavebním událostem v oblasti stavebnictví. 25. ročníku se zúčastnilo 74.850 lidí, kteří mohli zhlédnout stánky 830 vystavovatelů. Tato vyšší účast oproti loňskému roku potvrzuje, že stavebnictví se vzpamatovává z ekonomické krize.

V doprovodném programu bylo možné zhlédnout velké množství konferencí. Mezi nejžádanější patřila odborná konference „Dřevěné stavění = zdravější bydlení' a „Inteligentní digitální domácnost'. Zájemci o oblast rekonstrukcí mohli využít bezplatné poradenství mnoha odborníků.

Souběžně probíhala soutěž mladých architektů Young Architect Award a byla udělena cena architekt roku. Tu převzal Josef Pleskot za návrh Svět techniky – science and technology centrum v Ostravě.

Návštěvníci veletrhu FOR THERM, si mohli prohlédnout širokou nabídku kotlů a kamen na tuhá paliva. Přibylo množství modelů, které dominují 5. emisní třídě. Kotle emisních tříd 1 a 2 se od roku 2014 prodávat nesmějí, proto na veletrhu žádné nebyli.

Mezi nejzajímavější kotle patřil peletový kotel KP08 od firmy PONAST. Novinkou letošního roku je peletový kotel BIOPEL od firmy OPOP ve výkonech 10 až 40 kW. Tento kotel je vybaven nerezovým hořákem, umístěn podle přání na levé nebo pravé straně kotlového tělesa. Tento kotel je dodáván se zásobníkem na 250kg pelet. Připravuje se i napojení pro adaptér pro šnekový dopravník. Kotel BIOPEL patří do 5. emisní třídy a jeho účinnost přesahuje 91%. Problémem není ani dálkové ovládání přes PC, automatické čištění a odpopelnění.

Mezi další novinky, které byly na veletrhu představeny, patří dálkově ovládané střešní okna VELUX INTEGRA® . Tato okna jsou dodávaná s dotykovým ovladačem s ikonkami, jako u chytrého telefonu. Díky tomuto chytrému ovladači je možné ovládat množství denního světla, spotřebu energie a vnitřní podmínky pouhým dotykem prstu. Je možné si vybrat také z řady přednastavených programů, které dokážou ochránit interiér před chladem nebo horkem, vytáhnout za Vás každé ráno žaluzie. Umožňují také nastavit pravidelné větrání.

V oblasti stavebních materiálu byl představen lehčí železobetonový překlad RZP LP (Tanex). Tento železobetonový překlad má vysokou únosnost, ale váží pouze cca 30 kg/1 bm, neboť je vylehčený vložkou z polystyrenu. Polystyrenovou vložkou došlo k vylepšení tepelně izolačních vlastností.

Mezi vystavovanými předměty byl i plastový vak na kapalné látky od vody po chemické postřiky nebo močůvku. Tento vak lze vyrobit až do velikosti 1500 m3, což u klasických jímek nelze. Vak je možné sbalit a přenést jinam nebo na podzim uložit. V případě katastrofy je možné ve vaku převézt vodu tam, kde by nádrže nebylo možné použít. Tento vak má uplatnění v zemědělství, je vhodný také jako rezervní voda pro hasiče, nebo je možné jej použít jako nádrž na pitnou vodu při akcích jako jsou festivaly, kempy, tábory a další.

K vidění bylo i zastřešení bazénu Omega od firmy Alukov. Toto zastřešení má tvar uzpůsobený tomu, aby vznikl větší prostor, aby nic neomezovalo pohodlí pobytu pod zastřešením. Stěny tohoto zastřešení jsou vyklenuté ven. Zastřešení tak vypadá, níž než ve skutečnosti je.

K vidění byla i spousta jiných novinek i zahraničních vystavovatelů. Příští ročník veletrhu se bude konat v Praze ve dnech 15.9 – 20.9.2015