Články & návody


Katalog

 Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

 

KADAŇKA stav s.r.o. - Celková rekonstrukce bytu.

 

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Moderní novostavby v Praze

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

  

SEDMA International s.r.o. - Bezrámová posuvná okna a dveře.

 

Oknoplastik s.r.o. - Montáž a výroba oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Komíny Plachý - Třísložkové (dvoupláštové) nerezové komíny.

Kolik může domácnost ušetřit díky šedé vodě?

Není voda jako voda. Přízviskem „černá“ se například označuje splašková voda s obsahem fekálií a moči. Pro běžné domácnosti je však mnohem zajímavější voda šedá, kterou je možné poměrně snadno recyklovat. Z jakých činností pochází, co je v ní obsaženo a proč by se o ní měl zajímat každý, kdo to myslí vážně s přechodem na úsporné bydlení?

Definice šedé vody

Šedá voda je jedním z několika druhů splaškové vody. Konkrétně jde o vodu ze sprchy, pračky či myčky na nádobí. Dříve se takto označovala také odpadní voda z kuchyně, v novějším pojetí se s ní kvůli obsahu olejů, tuků a dalších špatně odstranitelných látek většinou nepočítá.

Je recyklace šedé vody rentabilní?

Díky šedé vodě je možné výrazně redukovat spotřebu pitné vody, která se jinak používá na splachování WC, praní apod. Úspora se může vyšplhat i přes 40 %, což je dobrá zpráva pro přírodu i peněženku.

Aby se mohla šedá voda recyklovat a přeměnit na tzv. bílou vodu, musí být přečištěn v čistírně šedých vod na bázi aerobních biologických procesů. Bakterií a virů pak lze vodu zbavit pomocí membrány.

Princip čistírny šedých vod je podobný ČOV. Po mechanickém přečištění odpadní vody a jejím přečerpání do další nádrže dochází k dalšímu procesu – aerobnímu čištění pomocí membrány a aerátoru. Takto přečištěnou vodu vhání do samostatného rozvodu tlaková stanice.

Jaké množství šedé vody přečistíte za rok?

Podle statistik připadá na jednu osobu v průměru 120-150 litrů odpadních vod za den. Z toho připadá na šedou vodu cca 50-70 %.

V praxi to znamená, že čtyřčlenná domácnost s celkovou roční spotřebou 156 m³ vody může recyklací šedé vody, které ročně vyprodukuje cca 90-100 m³, pokrýt veškerou spotřebu užitkové vody - na splachování a zálivku totiž padne cca polovina recyklovaného množství.

Fotografie