9.6.2022
Není voda jako voda. Přízviskem „černá“ se například označuje splašková voda s obsahem fekálií a moči. Pro běžné domácnosti je však mnohem zajímavější voda šedá, kterou je možné poměrně snadno recyklovat. Z jakých činností pochází, co je v ní obsaženo a proč by se o ní měl zajímat každý, kdo to myslí vážně s přechodem na úsporné bydlení?
Šedá voda je jedním z několika druhů splaškové vody. Konkrétně jde o vodu ze sprchy, pračky či myčky na nádobí. Dříve se takto označovala také odpadní voda z kuchyně, v novějším pojetí se s ní kvůli obsahu olejů, tuků a dalších špatně odstranitelných látek většinou nepočítá.
Díky šedé vodě je možné výrazně redukovat spotřebu pitné vody, která se jinak používá na splachování WC, praní apod. Úspora se může vyšplhat i přes 40 %, což je dobrá zpráva pro přírodu i peněženku.
Aby se mohla šedá voda recyklovat a přeměnit na tzv. bílou vodu, musí být přečištěn v čistírně šedých vod na bázi aerobních biologických procesů. Bakterií a virů pak lze vodu zbavit pomocí membrány.
Princip čistírny šedých vod je podobný ČOV. Po mechanickém přečištění odpadní vody a jejím přečerpání do další nádrže dochází k dalšímu procesu – aerobnímu čištění pomocí membrány a aerátoru. Takto přečištěnou vodu vhání do samostatného rozvodu tlaková stanice.
Podle statistik připadá na jednu osobu v průměru 120-150 litrů odpadních vod za den. Z toho připadá na šedou vodu cca 50-70 %.
V praxi to znamená, že čtyřčlenná domácnost s celkovou roční spotřebou 156 m³ vody může recyklací šedé vody, které ročně vyprodukuje cca 90-100 m³, pokrýt veškerou spotřebu užitkové vody - na splachování a zálivku totiž padne cca polovina recyklovaného množství.
![]() |