Fasáda na bytových domech je neustále vystavována působení vnějších vlivů, které značně oslabují její odolnost a také ji poškozují. Mezi nejčastější problémy patří znečištění fasád od prachu, smogu a dalších atmosférických nečistot a jejich zašednutí. Pyly, houby a roztoče zase mohou být původcem plísní na fasádách. A fasády napadené plísněmi jsou náchylnější k propouštění vlhkosti. Každý problém je nutné řešit individuálně a s profesionální pomocí. V jakém pořadí postupovat?
Nejprve odstranit špínu a nánosy
Ze všeho nejdříve je zapotřebí dokonale vyčistit fasádu od všech nečistot. Velmi důležité je vědět, jak vyčistit fasádu, aby byl odstraněn veškerý prach, smog, ale i pyly, houby a roztoče i povrchové plísně. Existuje hned několik způsobů a technologií, ale mezi nejlépe hodnocené patří tryskání – pískování. Vyčištěná fasáda za pomoci tryskání omládne o několik let a znovu se objeví její původní barvy, které se pod nánosy prachu ztrácely.
Pak je čas na boj s plísněmi
Po důkladném vyčištění přichází čas aplikovat nátěr fasády, který vyřeší problémy s plísněmi. Druh protiplísňového nátěru by vždy měl být zvolen na základě několika aspektů – stáří fasády, druh omítky, stupeň napadení plísněmi. Správně zvolený protiplísňový nátěr dokáže zničit plísně, které jsou na fasádě i v ní a zamezí vytvoření nových plísní.
A nakonec i nátěr proti vlhkosti
I vlhkost je velkým nepřítelem mnoha fasád bytových domů. Nejenže může být původcem plísní, ale také může postupovat zdivem až do interiéru bytů, což je pro každého vlastníka velmi nepříjemné. Ideální při boji s vlhkostí je na fasádu aplikovat po protiplísňovém nátěru také hydrofobní nátěr. Hydrofobní nátěr vytvoří na povrchu fasády neviditelnou ochrannou vrstvu, která bude doslova odpuzovat vodu. Do struktury fasády se tak nedostane ani kapka.