Proč je důležité čištění fasády a jak docílit nejlepšího výsledku?

30.8.2017Fasáda je vizitkou každého domu, ale postupem času se na ní hromadí nečistoty, barvy blednou a její vlastnosti již nejsou takové jako zpočátku. Chcete-li, aby váš domov opět vypadal jako nový, musíte ji pravidelně čistit. Podle odborníků je vhodný interval mezi pěti až osmi lety a v případě zateplených budov ještě o něco častěji. Jaké základní informace byste měli o čištění vědět?

Příčiny znečištění

Co může být příčinou toho, že fasáda vašeho domu vyžaduje důkladné vyčištění? K zašpinění povrchu může dojít postupným usazováním prachu a bahna, ale také šířením mikroorganismů, kterým se daří ve vlhkém prostředí bez dostatku slunečního záření. Typickými zástupci jsou plísně, mechy, řasy a lišejníky.

Proč je čištění fasády důležité?

Pravidelné čištění fasády má význam z několika důvodů. V prvé řadě udržuje dům hezký a zvyšuje jeho prodejní cenu. V řadě druhé má pozitivní vliv na mikroklima uvnitř objektu. Zároveň nelze opomenout ani prodloužení životnosti fasády a zachování požadovaných vlastností.

Jaké jsou vaše možnosti?

Lehce zanesenou fasádu zvládnete vyčistit vlastními silami. Neobejdete se však bez lešení, speciálních kartáčů a vhodně zvolených přípravků. Připravte se na to, že čištěním strávíte spoustu času a výsledek nemusí odpovídat původním představám. Použití vysokotlakého či parního čističe bývá efektivní pouze v případě nižšího stupně znečištění.

Mnohem jistější vyčištění profesionální firmou, která disponuje moderní technikou (např. mobilní pískování) a má s čištěním povrchů dlouhodobé zkušenosti. Nebudete se muset o nic starat a váš dům bude po zásahu odborníků vypadat jako nový.

Pomocí pískování lze dokonce odstranit graffiti a další druhy špatně odstranitelných nečistot. Více se dozvíte na www.ars.cz.


Fotografie - Proč je důležité čištění fasády a jak docílit nejlepšího výsledku?