Vybíráme podlahu - 5 nejčastějších typů

1.4.2012Nabídka podlahových krytin je velmi široká a správně vybrat nejvhodnější materiál do vaší domácnosti nemusí být vůbec jednoduché. Mezi nejpoužívanější typy podlahových krytin patří:

Dlažba
Staletími ověřená klasika. Výhody dlažby jsou především odolnost proti opotřebení, přírodní materiál, snadná údržba či nehořlavost. Nevýhodou může být pocit chladu (pokud nemáte podlahové topení) a také tvrdost povrchu.

Koberce
Můžeme volit koberce s přírodními či syntetickými vlákny. Na trhu dnes máme širokou nabídku méně či více zátěžových variant, tedy použítí koberců lze nalézt téměř všude. Nezastupitelnou výhodou jsou akustické vlastnosti, nevýhodou pak náročnější údržba.

Syntetické krytiny (vinyl, PVC)
Tyto krytiny patří mezi nejmodernější. Nabídka vzorů a barev je velmi pestrá. K dostání jsou nejrůznější dezény a vzory. Např. i vzory dřeva, kamenné či keramické dlažby a to včetně povrchového reliéfu. Výhodou syntetických krytin je vysoká odolnost (i proti požáru, pronikání vody atd.) a také jsou antibakteriální.

Přírodní linoleum
Patří mezi odolné a pružné krytiny, které se velmi snadno udržují. Linoleum (či marmoleum, které je také přírodní a velmi podobné) působí teple a příjemně.

Korek
Přírodní materiál, který je ovšem poměrně měkký a proto se dále upravuje např. potažením folií, lakováním, olejováním apod. pro zvýšení povrchové odolnosti. Sendvičové dvouvrstvé panely se při pokládce lepí nebo pokládají jako plovoucí systém (nejčastěji se zámkovým spojem).

Důležitá kritéria pro výběr podlahy:


Fotografie - Vybíráme podlahu - 5 nejčastějších typů