Články & návody


Katalog

 Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

 

KADAŇKA stav s.r.o. - Celková rekonstrukce bytu.

 

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Moderní novostavby v Praze

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

  

SEDMA International s.r.o. - Bezrámová posuvná okna a dveře.

 

Oknoplastik s.r.o. - Montáž a výroba oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Komíny Plachý - Třísložkové (dvoupláštové) nerezové komíny.

Výměna oken a stavební povolení

Výměna oken je zásah do budovy a řídí se různými normami, zákony a vyhláškami. Pokud si vyberete kvalitního dodavatele, pak to jako koncový zákazník nemusíte řešit. Přesto vás možná zajímá, jak to s papírováním kolem výměny oken je. Stavební zákon jasně popisuje, kdy je povolení potřeba. Jedná-li se o udržovací práce nebo stavební úpravy (určitých typů), povolení nepotřebujete.

Výměna oken – typické udržovací práce

Výměna oken je typický příklad udržovací práce. Práce udržovací jsou definovány ve Stavebním zákoně, § 103, odst 1., písmeno e. V tomto paragrafu je uvedeno, že pro udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou, není nutné vyřizovat povolení ani ohlášení. Pro výměnu oken stavební povolení tedy většinou není vyžadováno.

Kdy je potřeba stavební povolení

Pokud nedojde výměnou oken k výrazné změně původního vzhledu budovy, pak není stavební povolení od stavebního úřadu teoreticky potřeba nikdy. To znamená, pokud budete vyměňovat okno, které zůstane svým členěním a svou barvou naprosto stejné jako původní, tak stačí maximálně podat ohlášení. A v případě podání ohlášení nemusíte čekat na povolení.

Stavební povolení je potřeba zajistit tehdy, když se bude měnit výrazně barva a členění oken, které změní vzhled fasády domu. Určitě doporučujeme nahlásit výměnu oken svému bytovému družstvu, je-li byt družstevní.

Vše zajistí montážní firma

Výrobci oken a montážní firmy znají specifické montážní předpisy a vše za vás většinou vyřídí. Musí dodržovat spousty norem, které zaručují že bude okno bezpečné a plně funkční. Zákony a vyhlášky se mění, ale dodavatelské firmy musí změny sledovat, jsou to profesionálové. Vždy je však potřeba vybrat kvalitního dodavatele a toto si u něj ověřit.

 

Autor: Luděk Svoboda - dlouhodobě píši pro web Svět-oken.cz.

Fotografie