28.5.2015
Výměna oken je zásah do budovy a řídí se různými normami, zákony a vyhláškami. Pokud si vyberete kvalitního dodavatele, pak to jako koncový zákazník nemusíte řešit. Přesto vás možná zajímá, jak to s papírováním kolem výměny oken je. Stavební zákon jasně popisuje, kdy je povolení potřeba. Jedná-li se o udržovací práce nebo stavební úpravy (určitých typů), povolení nepotřebujete.
Výměna oken je typický příklad udržovací práce. Práce udržovací jsou definovány ve Stavebním zákoně, § 103, odst 1., písmeno e. V tomto paragrafu je uvedeno, že pro udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou, není nutné vyřizovat povolení ani ohlášení. Pro výměnu oken stavební povolení tedy většinou není vyžadováno.
Pokud nedojde výměnou oken k výrazné změně původního vzhledu budovy, pak není stavební povolení od stavebního úřadu teoreticky potřeba nikdy. To znamená, pokud budete vyměňovat okno, které zůstane svým členěním a svou barvou naprosto stejné jako původní, tak stačí maximálně podat ohlášení. A v případě podání ohlášení nemusíte čekat na povolení.
Stavební povolení je potřeba zajistit tehdy, když se bude měnit výrazně barva a členění oken, které změní vzhled fasády domu. Určitě doporučujeme nahlásit výměnu oken svému bytovému družstvu, je-li byt družstevní.
Výrobci oken a montážní firmy znají specifické montážní předpisy a vše za vás většinou vyřídí. Musí dodržovat spousty norem, které zaručují že bude okno bezpečné a plně funkční. Zákony a vyhlášky se mění, ale dodavatelské firmy musí změny sledovat, jsou to profesionálové. Vždy je však potřeba vybrat kvalitního dodavatele a toto si u něj ověřit.
Autor: Luděk Svoboda - dlouhodobě píši pro web Svět-oken.cz.
![]() |