Články & návody


Katalog

STŘECHY Rosskohl - klempířství, pokrývačství, tesařství v Olomouci a okolí.

 

Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

  

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Developer, jenž staví moderní novostavby v Praze.

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

   

Oknoplastik s.r.o. - Výroba a montáž oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Bíba-zahradní architektura, s. r. o. - projekce, realizace a údržby zahrad a veřejné zeleně.

Bezpečnostní dveře: Jak vybrat ty správné pro vaše bydlení?

Řešíte-li zabezpečení vašeho domu, určitě zvažujete kromě výběru elektronické zabezpečovací techniky i výměnu vašich starých dveří za dveře, které by lépe odolávaly případným nájezdům zlodějů. Dnešní trh je přehlcený nabídkou různých zabezpečovacích prvků a zorientovat se v nabídce bezpečnostních dveří se může zdát obtížné.

Kategorizace bezpečnostních dveří je řízená evropskou normou

Při výběru vhodných bezpečnostních dveří je především důležité si ujasnit jakou míru zabezpečení pro svůj objekt chcete vybrat a jaké jsou vaše finanční možnosti. Existuje 6 kategorií odolnosti bezpečnostních dvěří, přičemž kategorie číslo 1 zahrnuje jen základní zabezpečení, kategorie 2 zvýšené. V kategorii 5 a 6 naopak neleznete bezpečnostní dvěře, které jsou srovnatelné například s trezorovými dveřmi sejfů. Tyto vysoké kategorie v nabídce bezpečnostních dveří proto moc nenaleznete. Pro ochranu bytu či domu jsou totiž až zbytečně odolné, odčehož se odvíjí i jejich vysoká cena. Pokud toužíte po dostatečné ochraně, dívejte se na kategorii 3 a 4.

Bezpečnostní dveře pro byt i dům

Bezpečnostní dveře se liší materiálem, který je pro jejich výrobu použitý. Od toho se odvíjí i to, zda dveře budete používat jako vchodové dveře domu, nebo jako přístupové dveře do bytu. Musíme si totiž uvědomit, že vchodové dveře domu musí odolávat z jedné strany povětrnostním vlivům. Proto se liší od bytových dveří, které není nutné nijak chránit před prudkými změnami teplot, větrem a deštěm. Velké oblibě se těší dveře vyztužené například minerální vlnou, která má dobré izolační vlastnosti a navíc plní i funkci protipožárního prvku.

Požární odolnost a izolační vlastnosti

Dalším aspektem při výběru vhodných bezpečnostních dveří je i jejich schopnost odolávat případnému požáru. Stanovení požární odolnosti řeší česká státní norma. Požární odolnost dveří se uvádí v minutách a označuje se písmeny EI. Standardní bytové dveře mají například odolnost EI30. To znamená, že dveře by měly odolávat ohni po dobu minimálně 30ti minut. Důležité jsou i tepelně izolační vlastnosti, které dveře s výplní nabízejí, a to zvláště u zabezpečení rodinného domu. Protihlukové vlastnosti bezpečnostních dveří zase ocení majitelé bytů.

Bezpečnostní kování a další doplňky

Nezanedbatelnou součástí bezpečnostních dveří je i jejich kování. Zámek může být chráněn bezpečnostní vložkou a kováním, které znemožní vložení jiných předmětů než klíče. Bezpečnostní kování musí projít certifikací bezpečnosti, která určuje i stupeň zabezpečení. Ten by se měl shodovat se stupněm zabezpečení dveřích samotných. Dalším doplňujícím ochranným prvkem může být například i omezovač otevírání, který nedovolí dveře otevřít tak, aby cizí osoba mohla vstoupit dovnitř bez vyzvání. Velmi užitečným bezpečnostním prvkem je i jednoduché kukátko.

Kromě výběru vhodných dveří je důležité vybrat i profesionální firmu, která provede montáž dveří precizně a bez chyb, což je velmi zásadní pro dokonalou funkci bezpečnostních dveří. Služby montáže bezpečnostních dveří nabízí například zámkař Jan Hanák, který je nadšený do zámečnictví již od dětství a je odborníkem v oboru již po mnoho let.

Fotografie