Články & návody


Katalog

STŘECHY Rosskohl - klempířství, pokrývačství, tesařství v Olomouci a okolí.

 

Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

  

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Developer, jenž staví moderní novostavby v Praze.

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

   

Oknoplastik s.r.o. - Výroba a montáž oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Bíba-zahradní architektura, s. r. o. - projekce, realizace a údržby zahrad a veřejné zeleně.

Jaký vybrat okapový systém?

Při stavbě či rekonstrukci domu je jednou z posledních „třešniček na dortu“ instalace okapového systému. Kromě nesmírně důležité praktické funkce plní okapy i funkci estetickou. Dokreslují celkový vzhled domu a mohou ho posunout na vyšší úroveň stejně tak, jako způsobit i pohyb opačným směrem.

Primárně se okapy dělí podle použitého materiálu, s tím pak souvisí jejich další vlastnosti. U okapů se za nejdůležitější považuje jejich bezúdržbovost.

Nejdražšími okapy jsou ty měděné. Měď je vzácný kov, má ohromnou výdrž. Není třeba ji povrchově nijak upravovat, časem se pokrývá vrstvou produktů oxidace, které mají charakteristickou modro-zelenou barvu. Měděné okapy se používají nejčastěji při rekonstrukci historických budov. Zpravidla jsou k nim laděny i další kovové prvky na stavbách, například oplechování komína či zdobné prvky typu chrličů či větrných korouhví. Nevýhodou mědi je to, že reaguje s ostatními kovy poměrně agresivním způsobem a proto je velmi nevhodné ji s nimi kombinovat. Měděné okapy také lákají zloděje a tak je lepší je umisťovat tam, kde se k nim nedostanou.

Další větru i dešti odolný materiál je slitina titanu a zinku. Cenově vychází mnohem lépe, než měď a má srovnatelné vlastnosti. Jen je třeba s nimi šetrně manipulovat, aby nedošlo k nežádoucímu podření. Na rozdíl od mědi má stříbrnou barvu a ta se časem nemění.

Mezi další bezúdržbové materiály patří hliník. Je oblíben i u klempířů, protože je lehký a dobře se s ním pracuje. Je také měkký, takže se dobře tvaruje a je tedy možné z něj snadno vyrobit i klempířské prvky atypických tvarů.

Na chvostu startovního pole z hlediska bezúdržbovosti jsou zinkové okapy. Ty je nutné opatřit nátěrem a pravidelně ho obnovovat.

Velmi rozšířené jsou i okapy plastové. Sice se vyrábí v nepřeberné barevné škále, jsou lehké a není třeba s nimi zacházet nijak extrémně opatrně. Jsou ale velmi citlivé na UV záření a již po několika letech se začínají drolit a ztrácí barvu. Zde opravdu platí, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci.

Na konec ještě malá zmínka o té estetické stránce věci. Okapy můžete barevně ladit například k parapetům, plotu, garážovým vratům či jinému kování na domě.

S vhodným výběrem vám rádi poradí zkušený klempíř Radek Dambor. Pokud si nejste jisti, je lepší se na odborníka obrátit. Kromě základní orientace v této problematice vám také poradí, zda je možné nakoupit běžný sortiment nebo vám vyrobí klempířské prvky na zakázku. A samozřejmě i provedou montáž tak, aby okapy skutečně sloužily, jak mají. A to se vyplatí.

Fotografie