Obkladové tenkostěnné panely z vláknobetonu

2.7.2015Pracovníci SMP CZ, a.s. vyvinuli v rámci programového projektu MPO v rezortním programu TIP obkladový tenkostěnný panel z vláknobetonu. Obkladové tenkostěnné panely mají tloušťku 45 mm a jsou vyrobené z vláknobetonu C 35/45-XF4 s maximální velikostí zrna 8mm. Obkladové tenkostěnné desky z vláknobetonu se vyrábí v různých rozměrech o délkách stran 1 – 3 m, podle toho jak velký rozměr je na konkrétní projekt potřeba.

Důvody pro vývoj obkladových tenkostěnných desek z vláknobetonu bylo odstranění mokrého procesu a tím zkrácení doby stavby, vytvoření pohledového efektu a snížení spotřeby betonu. Jedním z dalších důvodů byla i ochrana nosných stěn před požárem.

Desky byly při zkoušce požární odolnosti vystavené po dobu 180 minut teplotě, tak vysoké že teplota na vzorku nosné stěny byla nižší než 300 a na rubové straně desky byla dosažena maximální teplota do 500 ºC. Po zkoušce desky pokrývaly pouze malé nepravidelné prasklinky a byli mírně vyboulené. Tento výsledek požární zkoušky lze považovat za pokrok, neboť nedochází k vystřelování kusů betonu, jež mohou následně ohrožovat osoby v době požáru v tunelu jak tomu je u variant s mokrým procesem.

Obkladové tenkostěnné panely z vláknobetonu se mohou uplatnit nejen v tunelech, ale uplatnění mají i v podzemních garážích, kdy je při požáru riziko porušení nosných stěn. Obkladové tenkostěnné panely z vláknobetonu jsou bráné jako odolné tenkostěnné betonové konstrukce, které dokážou přinést materiálovou a finanční úsporu na stavebním trhu.


Fotografie - Obkladové tenkostěnné panely z vláknobetonu