Články & návody


Katalog

STŘECHY Rosskohl - klempířství, pokrývačství, tesařství v Olomouci a okolí.

 

Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

  

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Developer, jenž staví moderní novostavby v Praze.

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

   

Oknoplastik s.r.o. - Výroba a montáž oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Bíba-zahradní architektura, s. r. o. - projekce, realizace a údržby zahrad a veřejné zeleně.

Trhací nýty a nýtovací matice – pomocník při nestandardních montážích

Potřebujete pevně spojit dvě tenkostěnné součásti, které kvůli příliš malé tloušťce znemožňují vyříznutí závitu? Nebo montujete díly, u kterých se nelze dostat klíčem pro kontrování? Pak by pro vás mohlo být řešením použití hliníkových trhacích nýtů a nýtovacích matic. Tento druh spoje má však mnohem více výhod a oblastí využití.

Trhací nýt je spojovací materiál, který se skládá v zásadě ze dvou částí a to z těla nýtu, který ve finále tvoří vlastní spoj, a z trnu nýtu, který se při nýtování utrhne. Nýtováním vznikne pevný nerozebíratelný spoj. Samotná montáž pak probíhá za pomoci nýtovacích kleští. Do předvrtaných otvorů obou spojovaných součástí se vloží tělo nýtu, trn se chytí do čelistí nýtovacích kleští a kleštěmi spoj zanýtujeme. Díky tomuto způsobu montáže je možné realizovat spoje tenkostěnných dutých součástí, které jsou přístupné jen z jedné strany (tzv. slepá montáž) a znemožňují tak například spoj šroub – matice.

Dalším velmi užitečným typem nýtů jsou nýty šroubové a maticové, které se montují obdobně. Mají ale jednu obrovskou výhodu – v zanýtovaném spoji se vytvoří neporušený závit, který lze použít k připevňování dalších komponent. Maticové nýty mají závit vnitřní, šroubové vnější. Nespornou výhodou takto vytvořených spojů je skutečnost, že při montáži nejsou teplotně zatíženy. Například v případě přivařovacích matic mohou v důsledku teplotního zatížení v průběhu montáže vznikat plastické deformace. Zároveň po montáži v důsledku náhlé změny teplot mohou vznikat zbytková napětí na povrchu materiálu. Tyto faktory pak mohou ovlivnit pevnost a spolehlivost spoje. To se vám však u hliníkových trhacích nýtů a nýtovacích matic nestane.

Společnost S.B. Comp. spol. s. r. o. je dodavatelem nejenom hliníkových trhacích nýtů a nýtovacích matic. Proto neváhejte navštívit jejich web s e-shopem, v případě, že si nevíte s něčím rady, zašlete dotaz či nezávaznou poptávku.

Fotografie