Články & návody


Katalog

Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

  

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Developer, jenž staví moderní novostavby v Praze.

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

   

Oknoplastik s.r.o. - Výroba a montáž oken na míru. Prohlédněte si ceník plastových oken.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Bíba-zahradní architektura, s. r. o. - projekce, realizace a údržby zahrad a veřejné zeleně.

Interiérové zateplování - risk nebo zisk?

Bezesporu nejvhodnější způsob zateplení je zateplit objekt z exteriéru. Co ale dělat, když nám to podmínky nedovolí? V tomto případě je asi jedinou vhodnou variantou kvalitně provedé interiérové zateplení. Mnozí z vás jistě namítnou, že interiérové zateplování je nevhodné a způsobuje růst plísní pod tepelným izolantem. V minulosti tomu tak opravdu bylo. Dnes jsme ale ve výzkumu stavebních materiálů dále a interiérové zateplení pomocí vápeno-křemíkových desek se je jeden z doporučených způsobů a boří veškeré obavy spojené se zateplením z interiéru. Vápeno-křemíková deska je zcela přírodní materiál, její používání tedy nijak nezatěžuje životní prostředí.

Suroviny pro výrobu izolantu jsou vápno, oxid křemíku, písek, celulóza a voda.interierova_zateplovani
Jedná se o nehořlavý materiál sku¬piny ,,A“.
Při výrobě izolačních desek vzniká až 90% pórů. Vzduch v těchto pórech vytváří uspokojivé izolační schopnosti při použití malých tloušťek izolantu.
Vápeno-křemíkové desky pojmou až trojnásobek svojí váhy a tuto absorbovanou vlhkost poté odpaří do prostoru. Vlhkost se tedy nedrží mezi zdí a izolantem, ale je vedena dále do prostoru objektu. Není to samozřejmě nejvhodnější řešení a je nutné organizované větrání. Pokud ale nemáme jinou možnost, je to pravděpodobně nejlepší řešení.
Proces vydávání vlhkosti do interiéru probíhá beze změny fyzikálních vlastností izolačních desek. Úspora tepelné energie se může blížit až k 50%.
Desky jsou nehořlavé, jejich zásadí pH 10,3 zabraňuje růstu plísní.

Vybrané fyzikální vlastnosti vápeno-křemíkových desek :

Součinitel tepelné vodivosti λu [W/mK]: 0,067
Součinitel difúzního odporu μ: 0,3

Problematika rosného bodu

Rosný bod je teplota při které se voda odpařuje ve formě páry. Při interiérovém zateplení tepelný izolant způsobí, že obvodové zdivo se neprohřeje tak jako před zateplením a rosný bod se tím pádem posune blíže do interiéru. Pokud izolační materiál nebude mít dostatečnou schopnost odvést molekuly vody do interiéru bude to mít za následek kondenzaci vodních par a vznik plísní. Při použití vápeno-křemíkových desek tento problém nastat nemůže, jelikož nám jejich nízký difúzní odpor zaručí, že veškerou vlhkost odvedou do interiéru.

Technické údaje vápeno-křemíkových desek

Desky jsou vyrobeny z přírodních materiálů - vápno, křemík, celulóza a voda. Jsou difúzní, kapilární, zatep¬lující, nehořlavé, přírodě neškodné, za¬mezuje plísni a bez az¬bestu. Desky jsou schváleny stavebním dozorem jako izolační desky na vnitřní zateplení budov.
Jak již bylo zmíněno v úvodu, nejvhodnější způsob tepelné izolace je externí zateplení objektu. Pokud se však z jakéhokoliv důvodu rozhodnete pro interiérové zateplení, velice pečlivě uvažte, jaký materiál zvolíte. Polystyrén díky svému vysokému difúznímu odporu je zcela nevhodný materiál. Zateplovací systém s použitím parozábrany se také projevil jako nevhodný.



Autor: Václav Sigmund, student VUT FAST v Brně, 3.4.2009
Zdroj: www.casiplus.cz

Fotografie