Zateplit či nezateplit panelový dům?

 

V dnešní době růstu cen téměř za vše, je nezbytné činit opatření, ke snižování nákladů spojené s bydlením. Zateplení je jedním z prostředků, jak tyto náklady snížit. Musíme si uvědomit, že v době, kdy se panelové domy, v kterých dnes bydlíme stavěly, nikdo neřešil problém, kolik tepelné energie protopíme. Ropa stála mnohonásobně méně než dnes. Tomu také odpovídají nároky, kladené na tepelnou ochranu budov. Zateplením celého bytového domu můžeme dosáhnou úspory tepelné energie až 20%. Pokud spojíme zateplení domu s výměnou oken za plastová, úspora tepelné energie může činit až 50%. Abychom bytové domy stavěné panelovou technologií v dobách minulých udrželi obyvatelné, je nutné se o ně starat. Kompletní revitalizace bytového domu není levná záležitos a cena každým rokem poroste. Pokud však rekonstrukce budeme oddalovat, můžeme být nemile překvapení co vše a za kolik musíme opravit. Na druhou misku vah můžeme postavit fakt, že každá oprava bytového domu zvýší jeho cenu. Díky novému zákonu o energetickém průkazu budov, platném od 1.1.2009 je zateplení bytového domu téměř nevyhnutelné. Zateplení panelového bytového domu dosáhneme zpevnění a ochranu obvodové nosné konstrukce budovy, odstranění spároveho vzhledu, probarvení sídliště a samozřejmě vysoké úspory tepelné energie.zateplení
 
Co vše je potřeba zvážit před zateplením?

Výběr realizační firmy je jednou z podstatných fázy provádění zateplení. Jelikož je zateplování investyce do budoucna, je nezbytné, aby vybraná firma používala certifikované výrobky pro venkovní kontaktní zateplovací systém ETICK a nejlépe,aby zateplovací systém, který Vám realizační firma nabízí byl certifikován evropským certifikátem ETA.
  1. Je nutné zjistit, jakým způsobe probíhá rozhodování o stavebních úpravách, dle stanov vlastníka. Například jedná-li se o SVJ, k zateplení domu je zpravidla nutné 70% procentní souhlas všech vlastníků. Avšak, pokud rozhodujeme o přístavbě nových lodžiíí, je potřeba 100% souhlas.
  2. Musíme zjistit, zda k plánovaným úpravám potřebujeme stavební povolení, nebo nám postačí ohláška u příslušného stavebního úřadu.

Pokud se tedy rozhodneme provést kompletní zateplení bytového domu, měli bychom prověřit také stav střechy, balkonů(lodžií) a samozřejmě pokud máme staré dřevěné okna, je vhodné zvolit společně se zateplením jejich výměnu. Před započetím zateplovacích prací, musíme prověřit stav obvodových panelů a nesoudržné části opravit, aby povrch byl vhodný pro kotvení zateplovacího systému. Výběr tlouštky a druhu izolantu rovněž není radno podcenit. Pokud se rozhodneme pro energetický audit, jeho výsledek nám zodpoví veškeré otázky. A jako poslední rozhodnutí je volba omítkoviny( akrylátová, silikátová či silikonová), velikost zrna, struktůry omítkoviny a barvy. Pro běžné panelové domy je dostačující volba akrylátová omítkovina. Pro dům, který má zvýšené nároky na hydrofóbnost a difúsi omítkoviny, je určena silikátová omítkovina.
 
Tepelně izolační hmoty
 
Tento problém jsem se pokusil osvětlit v článku 'Jaké jsou druhy tepelných izolací?'
Zvýšte odolnost fasády

Když provedem zateplení bytového domu, je škoda si toto zateplení nechat poškodit napřiklad otlučením a nebo sprayem. K poškození fasády docházi zejména v oblasti soklu. K ochraně nám slouží hned několik prostředků:
  • keramický obklad
  • silnovrstvá vystužující stěrka
  • pancéřové tkaniny
  • sytém anti-graffiti

Provedení kontaktního zateplení bytového domu s sebou přináši nutnost organizovaného větrání a topení. Je to malá daň za výhody, které nám zateplení přináší.
Autor: Václav Sigmund, student VUT FAST v Brně, 17.11.2008
 

Fotografie