Články & návody


Katalog

STŘECHY Rosskohl - klempířství, pokrývačství, tesařství v Olomouci a okolí.

 

Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

  

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Developer, jenž staví moderní novostavby v Praze.

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

   

Oknoplastik s.r.o. - Výroba a montáž oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Bíba-zahradní architektura, s. r. o. - projekce, realizace a údržby zahrad a veřejné zeleně.

Návratnost investice zateplení rodinného domu

Již v úvodu musím konstatovat, že dodatečné tepelné izolace leckdy nejsou ekonomicky opodstatněné. Je však nutné si uvědomit, že účelem tepelné izolace není pouze spořit tepelnou energii, ale její význam je širší. Vyloučí se například tepelné mosty, které mohou vést ke vzniku plísní, zvýší se povrchová teplota stěn, což zvyšuje komfort bydlení. U panelových domů i u některých dřevostaveb má dodatečná tepelná izolace velmi kladný vliv na stárnutí celé konstrukce domu, a proto je velmi vhodné provést správné zateplení, neboť se tím výrazně prodlouží životnost stavby. To ostatně může platit i pro ostatní domy. Nemalý význam při zateplování objektů má i estetická stránka věci, která dokáže z nudných šedých domů udělat radostné a tvůrčí prostředí. Bohužel při zateplování může vzniknout i strakatá kýčovitá fasáda čiúník oknyfasáda sice barevná ale stále působící uniformně.

Na hodnocení návratnosti tepelných izolací má velký vliv cena této tepelné izolace. Pokud se například bude zateplovat dům s výbornou omítkou, je cena přibližně 1100,-Kč/m2. Jestliže však bude nutné na této stěně provést novou omítku, lze odečíst náklady na opravu této stěny. Především tedy postavení a pronájem lešení, dále penetraci podkladu, oplechování parapetů, povrchovou vrstvu apod. Výsledkem bude, že náklady spojené se zateplením budou přibližně 400,- Kč/m2, což je cena tepelné izolace vč. lepidla, kotvících a dalších prvků a práce na toto. Zbývající náklady budou vynaložené pouze na opravu, a není tedy možné je do ceny investice započítávat.

Rozdílná cena může být způsobena i tím, že nám práci provede některý soused, nebo že si ji provedeme částečně sami. Zde je nutné varovat před sousedy – praktiky, kteří často v dobré víře pomohou, ale jejich názory nejsou v souladu s posledními znalostmi.

Do ekonomického výpočtu je nutné doplnit druhou stranu, tedy výdaje na teplo v závislosti na druhu paliva. Pokud vytápíme propan-butanem, bude nám jistě návratnost vycházet diametrálně kratší, než pokud vytápíme dřevem, které si sami kácíme.

Jak je z výše uvedeného patrné, nelze obecně spočítat návratnost zateplování. Při těchto výpočtech je vhodné si uvědomit, jak velké procento energie na vytápění je možné ušetřit a kolik nás tato energie stojí. Pokud si spočítáme, či necháme spočítat, kolik by nás dodatečná tepelná izolace stála, velmi rychle dojdeme k výpočtu návratnosti izolace.

Na závěr bych chtěl říci, že podle mých zkušeností se obvykle na každém domě najde místo, na němž je možné velmi efektivně provést tepelnou izolaci, a náklady na ni se nám rychle vrátí. Tím místem může být stěna mezi nevytápěnou kůlnou a obytnou částí, či strop nad garáží. Obecně je to takové místo, kde není nutné provádět náročné povrchové úpravy, jako jsou omítky, izolace proti vodě apod.

Ing. Roman Šubrt, specialista na oblast energií, energetický auditor www.e-c.cz, 17.12.2008

Fotografie