Vybrat radiátory není jen tak. Jak neudělat chybu?

2.6.2016Pustili jste se do rekonstrukce bydlení, v rámci které vyměňujete staré radiátory za nové? V tom případě se nabízí otázka, jakým způsobem vybírat a na co se zaměřit. Praktické rady a tipy se dočtete v následujících řádcích!

Faktické informace nám poskytli topenáři a plynaři Liberec z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Alfou a omegou je optimální výkon jednotlivých těles a potažmo i celé soustavy. Bez pomoci profesionálů se k přesnému výsledku dopracujete jen velmi těžko, ale můžete vycházet z kvalifikovaných odhadů pro danou lokalitu. Plynaři a topenáři dále upozorňují na další důležitá kritéria – typ a estetická funkce radiátorů.

Co se týče výkonu topné soustavy, vypočítáte ho jako kompenzaci tepelných ztrát místností. Dostat se k přesnému číslu je pro laika takřka nemožné, nicméně pokud pořizujete radiátory do objektu s „průměrnými“ parametry, můžete použít volně dostupné odhady pro ČR, případně pro některou klimaticky odlišnější lokalitu. Plynaři ubezpečují, že v případě standardního bydlení nemůžete udělat chybu.

Průměrné hodnoty požadovaného výkonu se pohybují mezi 60 W a 100 W na metr čtvereční. V praxi však hrají roli i některé další proměnné. Podstatné je, aby výkon topných těles odpovídal tepelným ztrátám objektu (neměl by být nižší) a zároveň i výkonu a typu kotle. V tomto směru vám ochotně poradí topenáři Liberec – doporučí vám vhodné řešení a v případě zájmu zpracují projektovou dokumentaci.

Radiátory lze rozdělit podle typu na litinové, deskové a designové. Litinové radiátory se v současnosti využívají méně než kdysi, ale přesto jsou stále k vidění ve veřejných prostorách, na sportovištích apod. Masivní ocelová konstrukce je velmi odolná a výhodou je i delší setrvačnost při výhřevu. Do moderní domácnosti však nezapadají po designové stránce, jsou těžké a neumožňují plynulou regulaci teploty.

Nejrozšířenějším typem radiátorů jsou deskové radiátory z ocelového plechu, které jsou lehké, mají malý objem a velkou plochu. Tento typ si rozumí s nízkoteplotními systémy (např. tepelné čerpadlo nebo kondenzační kotel).


Fotografie - Vybrat radiátory není jen tak. Jak neudělat chybu?