Kancelářská budova z tiskárny

10.7.2015Město Dubaj ve Spojených arabských emirátech, jako první na světě, plánuje postavit kancelářskou budovu pro 6-16 lidí za použití 3D tiskárny. 3D tiskárny dokážou vytisknout trojrozměrné objekty z digitálního návrhu. Tento způsob se začíná uplatňovat ve zpracovatelském průmyslu po celém světě, ale ve stavebnictví se doposud využíval jen velmi zřídka. O to zajímavěji tento nápad zní.

Jednopatrový prototyp budovy v Dubaji by měl mít rozlohu 185 metrů čtverečních a nová technologie by měla snížit náklady a ušetřit čas na celou výstavbu. Budova bude tištěna vrstvu po vrstvě, jak je tomu u tisku na 3D tiskárně zvykem. Nezvyklá bude pouze výška tiskárny, která by měla dosahovat 6,1 metrů.

Jednotlivé části stavby by měli být na místě složeny dohromady během několika týdnů. 3D tiskárna by měla vytisknout i konstrukční prvky a dokonce i nábytek. K výrobě bude použit železobeton, sádra vyztužená skelnými vlákny a plast.

Na projektu spolupracují město Dubaj a čínská Winsun, která jako první přišla s nápadem využít 3D tiskárnu při výstavbě domu. Podle vypracovaných studií, by se měla snížit doba výstavby o 50 až 70 procent a náklady na práci o 50 až 80 procent, což je v dnešní době důležité.

Zdroj:http://www.hypoindex.cz/prvni-dum-na-svete-postaveny-pomoci-3d-tiskarny/


Fotografie - Kancelářská budova z tiskárny