Články & návody


Katalog

 Fasady-shop.cz - Fasádní barvy, zateplení, omítky Baumit - maloobchodní i velkoobchodní prodej.

 

Keramika CZ s.r.o. - Velkoformátová dlažba a obklady různých tvarů, designu a barvy.

 

KADAŇKA stav s.r.o. - Celková rekonstrukce bytu.

 

A-Z STAVBY Blažek s.r.o. - Kompletní stavební práce Brno.

 

FINEP CZ a.s. - Moderní novostavby v Praze

 

KLIMASPOL. spol. s r.o. - Dodávka, montáž a komplexní servis klimatizací v Brně a okolí.

  

SEDMA International s.r.o. - Bezrámová posuvná okna a dveře.

 

Oknoplastik s.r.o. - Montáž a výroba oken na míru.

 

Quality Group s.r.o. - Technický a stavební dozor.

 

CASCADE-kuchyně s.r.o. - Nábytek na míru.

 

Komíny Plachý - Třísložkové (dvoupláštové) nerezové komíny.

Revitalizace paneláku je někdy nutností

Co obnáší revitalizace

Pojem revitalizace se někdy zaměňuje za pojem rekonstrukce. Ale není to totéž. Rekonstrukce je rozsáhlá oprava nějaké části domu – ať už se to týká vnějších částí stavby, interiérů nebo společných prostor v bytovém domě. Oproti tomu revitalizace je postup, při kterém se zvyšuje hodnota dané nemovitosti. Takže se neopravuje, ale naopak se na ni či do ní přidávají prvky a technologie, které ji zmodernizují, zlepší její stav a nakonec přinesou prospěch obyvatelům a zvednou hodnotu jejich bytů i celé nemovitosti.

Typy revitalizací

Co vše tedy může revitalizace obnášet? Může to být například zateplení bytového domu. Stejně tak se jakožto revitalizace počítá oprava střechy, případně její zateplení, zateplení stropů společných prostor a nebo sem spadá i rekonstrukce či instalace výtahů.

Proč revitalizovat?

Řada SVJ velmi váhá nad tím, jestli investovat do revitalizace bytového domu. Je to vždy velmi nákladná záležitost a možná existují důležitější problémy, které je třeba v rámci bytového domu řešit. Ale málokdy je možné říci, že se revitalizace nevyplatí. Většinou se totiž skutečně vyplatí – a když ne hned, tak do budoucna jistě.

K nejčastějším důvodům, proč se lidé rozhodnou bytový dům revitalizovat, patří výrazné snížení energetické náročnosti bytového domu, značné prodloužení životnosti budovy, vylepšení protihlukových vlastností daného domu, snížení rizika kondenzace a v neposlední řadě i zamezení vzniku plísní.

Estetické hledisko

Dalším důvodem, proč se bytové domy revitalizují, bývá estetické hledisko. Lidem se rozhodně lépe bydlí v hezkých domech s barevnou fasádou, v nichž nebují plísně, nepáchne to hnilobou a zatuchlinou a kde není problém s únikem energií. Spokojení obyvatelé tvoří spokojenější ostrůvek uprostřed uspěchaného světa. A právě pouhý pohled na jejich revitalizovaný dům jim často vykouzlí úsměv na rtech a zlepší jim náladu. Nemluvě o tom, že tato na první pohled drobná změna fasády dokáže výrazně zhodnotit celou nemovitost, což se v dnešní době také hodně počítá.

Zvládne to jedna firma

Revitalizace může být občas náročná. Nejen proto, že může jít o složitá technologická řešení, ale často zahrnuje i výškové práce. Někdy na ní proto spolupracuje několik firem, subdodavatelů, přijíždí různá půjčená technika. Což ji ale akorát prodraží a vše je komplikovanější a dlouho to trvá. Takže pokud už se rozhodnete pro revitalizaci, je mnohem výhodnější najít si jednu firmu, která to celé zvládne sama, která má potřebné vybavení, sama si sežene materiál a zvládne práci dobře, výhodně a v předem smluveném termínu.

Přečtěte si také Revitalizace bytových domů Brno – Slatina nebo Výměna oken a stavební povolení

Fotografie